Home » Reprezentacje » Nasza Reprezentacja » Zbigniew Boniek: Albo grasz dla Polski, albo dla innego kraju
Zbigniew Boniek - Cafe Futbol

Zbigniew Boniek: Albo grasz dla Polski, albo dla innego kraju

Albo grasz dla Polski, albo dla innego kraju – Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek w wywiadzie udzielonemu dla „Przeglądu sportowego” przyznał, że wraz ze związkiem Piłki Nożnej chcą zabronić młodym piłkarzom mającym inne paszportu niż polski, próbowania swoich sił w kadrach innych reprezentacji. Prezes naszego związku mówi wprost, że oczekuje jasnych deklaracji ze strony zawodników wahających się którą reprezentację wybrać, jak przyznaje

Patriotyczne rozterki mogą mieć dzieci, a my mówi o prawie dorosłych chłopakach. Trzeba mieć jakieś zasady. Nie podoba mi się skakanie po polskim orzełku – tłumaczy „Zibi”

Jednym z głównych przyczyn wprowadzenia tak stanowczych zasad w statucie polskiej piłki, są a raczej były wahania zawodników Mateusza Miazgi oraz Dennisa Jastrzebskiego. Bez wątpienia są to zawodnicy, przed którymi droga do światowej piłki została jasno nakreślona przez transfery do klasowych drużyn oraz fakt, że w tym momencie są zaliczani do grona ogromnych talentów młodego pokolenia.
Mateusza Miazga vel Matt Miazga, jeszcze nie tak dawno z powodzeniem reprezentował kadrę Polski do lat 18. Mimo wstępnego oswajania się i próbą przekonania go gry w koszulce z Orzełkiem na piersi, Miazga przyjął powołanie do seniorskiej kadry USA na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata, gdzie w spotkaniu przeciwko Saint Vincent i Grenadyną zagrał 30minut. Warto nadmienić, że w między czasie przyjął powołanie o Jurgena Klinsmana na towarzyskie spotkania pierwszej Reprezentacji Niemiec.
W przypadku Dennisa Jastrzembskiego, sytuacja ma się nie co inaczej. Obecnie 16 – latek, rozegrał 4 spotkania w kadrze naszej reprezentacji do lat 15 i 4 spotkania do lat 16 strzelając łącznie 2 bramki. W jego przypadku, niepokoić może jego entuzjastyczne przyjęcie powołania do młodzieżowej kadry Niemiec i rozegranie swojego pierwszego spotkania 4 lutego. Za pewne, jeżeli będzie z powodzeniem reprezentował „Czarnego Orła” trener pierwszej kadry Niemiec, szybko zamknie mu możliwość wyboru Reprezentacji. Jeżeli zaś, jego rozwój piłkarski zatrzyma się jak w przypadku Martina Kobylańskiego, możemy być pewni, że swoich sił będzie chciał spróbować w kadrze Polski.

Jako ciekawostkę i doskonały przykład niezdecydowania możemy podać osobę Alexa Zahvi. Piłkarz urodził się w USA, jego matka jest Portugalką a ojciec Izraelczykiem. Mając obecnie 3 paszporty, skorzystał z powołań wszystkich Reprezentacji od U-16 do U21. Wg. Statutu FIFA, zawodnik dopóki nie rozegra spotkania o punkty w dorosłej reprezentacji, może zwrócić się z pisemną prośbą o zmianę barw narodowych pod warunkiem, że posiada paszport tego kraju.

– Mamy swoje zasady i chcemy się ich trzymać. Nie może być tak, że piłkarz, który ma dwa obywatelstwa, gra w jednym roku najpierw dla polskiej młodzieżówki, po czym występuje w barwach innego kraju. I tak zmienia reprezentacje do woli, bez żadnych konsekwencji, bo nie może się niby zdecydować, dla kogo grać. Rozumiem, że dziecko, które jeszcze nie ma swojego zdania, ma wewnętrzne rozterki, ale już siedemnastolatek powinien mieć przemyślenia, który kraj jest bliski jego sercu – tłumaczy Zbigniew Boniek

Pomysł, mówiący o jasnej deklaracji zawodnika, na chwilę obecną jest na etapie przygotowań. Jak mówi Boniek, swoją propozycję musi jeszcze skonsultować z Romanem Koseckim i Markiem Koźmińskim, którzy wraz z nim tworzą zarząd PZPN-U. Jedno jest pewne, jeżeli wejdzie owa ustawa to będzie ona się tyczyła zawodników, którzy ukończyli przynajmniej 19lat, jednak pytanie jak obejść prawo które ustanowiła między narodowa federacja?

               

Autor: Tomasz Botwina

Avatar
- Hardwear'owiec - Softwear'owiec pośród mocnych brzmień polskiego Rocka i muzyki etnicznej. - Informatyk. Oddany zielonym barwom Celticu Glasgow. "You'll never walk alone "

Zobacz również:

Najbardziej dochodowe gry online

Mamy świadomość, że wiele osób, które decydują się na grę w kasynie online, oprócz rozrywki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis goals24.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK